About Morten Ildal
Mortens første madblog (
improvisation.ildal.dk ) blev startet i august 2003. Fem år efter i august 2008 (hvad er der med august og madblogs) startede Lars og Morten grydeskeen .
Lars, den anden halvdel af grydeskeen.dk er citeret for at have sagt om Morten "Nørden i ham skinner igennem i ALT han laver".
Jeg har stadig tilgode at komme til Vebbestrup, men i min svigerfamilie er der et helt mytologisk skær omkring ismejeriet. Og så elsker jeg det danske sprogs variationer. Det var først sidste år, at jeg fandt ud af, at nordjyder kalder vafler for kræmmerhuse 🙂
Sommerhilsner
Anne
Anne så er det med at komme op og besøge svigerfamilien og tage på udflugt.
Det er nu sjællænderne der kalder kræmmehuse for vafler!!!!:)
Deres softice er fantastisk – smager som om den kommer direkte fra koen og gennem en ismaskine. Og så er det jo billigt – 10, 12 og 14 kr. hvor den til 10 kr jo er på størrelse med en stor softice mange andre steder. Det pulverpjat man får andre steder er bare ikke værd at spise når man har prøvet Vebbestrup 🙂
Steffen, tror vi er tæt på en fanklub her!:)
Så absolut da 🙂
For os som bor tæt på Vebbestrup, har det været en skidt sommer, hvis man ikke lige har været forbi og få en softice minimum 3 gange. Det fåes ikke bedre og prisen er helt i bund. Jeg vil vove den påstand, at det er DK’s bedste softice….